HIBIKE ápolási tanácsok ruházati termékekhez
A kerékpár ruházat esetén az ápolásra vonatkozóan nincs kiváló recept – egyes ruhadarabok probléma nélkül a mosógépbe helyezhetőek, másokat tisztítatni kell. Ezért is fontos, hogy az ápolási megjegyzéseket a címkén megvizsgáljuk.
Ápolási tippek mosható ruhákhoz:
- A mosás előtt fordítsuk ki a ruhát az ellenkező oldalára. Ez megvédi az agyagot a ledörzsölődéstől az előmosás során.
- Cipzárat és tépőzárat mindig húzzuk fel, vagy kacsoljuk össze igy elkerülhető hogy a hajszál vagy egyéb anyag a tépőzárban fennakadjon és a ruhadarabb tönkremenjen.
- Folyékony mosószert, vagy leginkább speciális tiszítószert használjon a kerékpár ruházathoz.
- Ne használjon öblítőt, mert a szilikon tartalma a ruhadarab belső oldalán elzárja a vízáteresztést és emiatt az anyag pólusai eltömődnek. A termék emiatt elveszítheti végérvényesen a légáteresztőképességét!
- A mosógépet ne pakolja teljesen tele.
- Kimélő programot használjon (30-40 fok, címke alapján), megfelelő kiöblítés mellett, valamint a mosószermaradványokat megfelelő eltávolításával. Vékony szövetű anyagoknál (pl: GoreText, eVent) a centrifugálás nem vagy csak nagyon röviden lehetséges.
- Kettő vagy négy mosást követően a ruhadarabot újra impregnálni kell. Részleteket lent olvashatja.
- A ruhadarab gyakorta magas sótartalmú levegőben hordjuk, lehetséges hogy a sókristályok korlátozzák a funkcióit. A vékony szálú termékeknél a lerakódás elkerüléséhez elengedő tiszta vízzel a teljes ruhadarabot átmosni.
- Szárítógépet csak akkor hasznljuk, hogy az ápolási címke alapján ez megengedett.
- A gyapjúkabátokat sose vasaljuk.
- Kerékpár ingek és blúzok gyorsan száradnak, ezért a gépi szárításról ilyenkor könnyen lemondhatunk. Az nem csak az anyagnak, hanem a környezetnek is jót tesz.
Impregnálás:
Erős eső, vagy havazás képes a kerékpár kabát felső anyagából az impregnálást kimosni. Abban az esetben is ha vékony textilanyagú kabát, amely teljesen vízhatlan, a külső anyagot legtöbbször kivétel nélkül egy impregnálással újra kell erősíteni, hogy azzal a vízet ne szívja fel teljesen. Ha a külső szövet valamennyire vizes, a légáteresztő képessége a vékony szövetek esetében 80%-ig lekorlátozódik. Ezért szükséges a ruhadarabok esetében utóimpregnálás. A megfelelő időpont egy kabátot utólag impregnálni - legkésőbb akkor - ha a víz a felső szövetfelületen nem pereg le, hanem egy vizes foltot alkot. Legegyszerűbb egy ruhadarabot a mosás után közvetelnül impregnálni – biztos ami biztos alapon.
Impegnálás teszteléséhez:
Körülbelül két mosást követően a felső szövetfelületet vízzel kell megszórni. Ha a víz nem pereg le, akkor a terméket egy szilikon mentes Impregnálószerrel kezelni kell. Szórható impregálószert ajánlunk. Ez a HIBIKE ugyanúgy kapható.
Figyelem: az impregnáláshoz sok esetben szükség van melegre (szárító, hajszárító, ellenkező esetben vasaló). Ezért szükséges a használati cimke jelzéseit előbb megtekinteni!
Így állítja helyre az impregnálást:
Ha a használati utatási címke mást nem ír elő, mossa ki és öblítse ki a terméket 40 fokon és helyezze be egy ruhaszárítóba. Kérjük semmilyen öblítőt ne használjon. A mosáson keresztül a szennyeződés eltávolítódik. A szárító újra aktiválja a felsőszövet impregnált felületét. Ha a víz nem pereg le a kimosott és szárítóval megszárított ruhadarabról, akkor az impregnálás elhasználódott.
De semmi gond: újra lehet aktiválni. Ajánlunk egy utókezelést egy megfelelő
impegnálószerrel.
Figyeljen a mosási utasításra:
Alapvetően érvényes az, hogy a ruhamosásnál – teljesen mindegy kerékpár vagy szabadidős ruházat – a kezelési útmutatásra figyelni kell. Minden egyes ruhadarab tartalmaz, legtöbbször egy kis címkét a nyak területén, vagy oldalt.
Általános tanácsok:
- A légáteresztő képesség a technikai feltételek mellett függ mindíg a klimatikus feltételektől is. Meleg nedves levegően – a Gore-Tex® & Co esetében ez nem lehetésges - a nedvességt kivülre szállítattni.
- Erős szennyezett ruhadarab a funkciójában erősen korlátozott a rendszeres mosás növeli a élettartamot. Jobb gyakran kevés mosószerrel mosni, mint ritkán sok mosószerrel.
A kényes gondoskodás is tud azonban kárt okozni: a normál használat mellett a vízáteresztő kabátokat és nadrágokat elegendő évente 5 alkalommal kimosni. Esetleg egyedi darabok esetén időközben lehetséges kézzel is tiszítani.
- A tömítetlenség ebben az értelemben nem reklamáció: a beszívárgott nedvesség a peremvarratok, cipzár területén. A nedvesség átnyomata a mechanikus terhelés esetén (pl. hátitáska, üléstáska).
- A lehetséges komfortérzetet bízza a speciális krémekre és tisztítószerekre.
Csökkentse a dörzsölést és tartsa a bőrét kellemes hűvösen. Ezzel megakadályozza a gyulladásokat és a bakteriális fertőzéseket. Vigyen fel a krémből minden egyes útelőtt közvetlenül a bőrre (elkerülve az intim területeket). Ezen kívül lehetősége van az üleppárnát vékony rétegben az ápolószerrel bedörzsölni. Így megtartja az rugalmasságát és megvédi a bakteriális fertőzésektől.
Lezárásképp még egy tanács a kellemetlen szagra:
Ha a kerékpár ruhák, védőfelszerelések, vagy cipők az idő folyamán kellemetlen szagokat veszenek fel, amelyek a mosás során sem szűnnek meg teljesen, valószínűleg azokért baktériumok a felelősek.
Egy lehetséges megoldás a baktériumok eltávolítására, ha fertőzés elleni adalékot adunk a mosószerhez. Ez azonban sok esetben a kerékpár ruházathoz nem használható és nagyon drága is. Fetétlenül nézzük meg a gyártói utasításokat.
Ehhez még egy tanács:
A ruhadarabokat műanyag zacskóba is tehetjük és a mélyhűtőben egy nap erejéig legfagyaszthatjuk ( a legjobb mosás után, majd ezt követően még egyszer kimosni). Azáltal a baktériumokat - amelyek könnyedén átélik a 30 fokos vizet - el lehet pusztítani és távolítani. Természetes a siker nem garantált, de renszerint működni szokott.
A leggyakoribb kezelési jelképek:
Mosás 30 fokon |
Mosás 30 fokon kimélő programmal |
Kézi mosás |
Fehéríteni tilos |
Vegytisztítás tilos |
Gépi szárítás tilos |
Gépi szárítás alacsony hőfokon |
Gépi szárítás normál hőfokon |
Vasalni tilos |
Vasalni csak alacsony hőfokon |
Vasalni közepes hőfokon |
Vasalni magas hőfokon |